Droga odkrywania pasji pracy z ciałem

Możliwość pracy jako masażysta z pacjentami na oddziałach szpitalnych i w przychodniach uświadomiła mi jak wielkie znaczenie w procesie odzyskiwania zdrowia ma kondycja psychoemocjonalna. Zauważałam, że osoby z podobnymi problemami zdrowotnymi w różnym stopniu i tempie wracają do formy, a dalsze ich samopoczucie warunkowane jest często ich osobistymi przekonaniami odnośnie własnych możliwości. Czy to możliwe, że sami nakładamy na siebie ograniczenia? Czy mamy tak nikły kontakt z własnym ciałem, że nie umiemy odczytać subtelnych sygnałów jakie do nas kieruje? Czy praca z ciałem to tylko masaż, oddziaływanie na tkanki, techniczny zabieg? To niektóre z pytań, jakie chodziły mi po głowie.

Szukając odpowiedzi znalazłam się na kursie podstawowym shiatsu w The European Shiatsu School, gdzie poznawałam zagadnienia zdrowia, chorób i energii witalnej według koncepcji tradycyjnej medycyny chińskiej. Przyjechałam jako trochę sceptyczny masażysta, wyjechałam zaś jako człowiek bardziej świadomy swojego ciała i krążącej w nim energii. Odkryłam, że shiatsu to nie tylko zabieg jakich wiele. Ta forma pracy z ciałem wywiera wpływ nie tylko na pacjenta, ale także na terapeutę, czyniąc go bardziej uważnym i świadomym. To była ciekawa podróż w głąb siebie dlatego też postanowiłam ją kontynuować. Ukończyłam kurs Shiatsu Bodyworker a w sierpniu 2019 roku zostałam dyplomowaną Terapeutką Shiatsu.

Ale co dalej w relacji umysł-ciało? W jaki sposób przykre i radosne wydarzenia tworzą swój zapis w ciele i czy mamy na to wpływ? Te i podobne pytania poprowadziły mnie na szkolenie dla przyszłych Providerów TRE® (Trauma Releasing Exercises). Ćwiczenia TRE® pomagają uwolnić z ciała nadmiar napięcia, ale przede wszystkim są ścieżką zwiększania uważności i świadomości sygnałów pochodzących z ciała i poznawanie języka jakim chce się ono z nami komunikować. Dzięki specjalnie dobranym ćwiczeniom ciało może doświadczyć regulujących układ nerwowy drżeń – naturalnego mechanizmu uwalniania głębokich napięć. W trakcie certyfikacji spotkałam wiele wspaniałych osób, z którymi przeszłam drogę głębokiego poznawania siebie jako człowieka i terapeuty pracy z ciałem. W październiku 2020 roku uzyskałam certyfikat Providera TRE®.

Pytania, które miały doprowadzić mnie do lepszego zrozumienia pacjentów, przy okazji dały mi również możliwość zwiększenia świadomości ciała i krążącej w nim energii. Przekonałam się jak ważne jest zatrzymanie się i nawiązanie kontaktu z własnym ciałem. Bycie tu i teraz. Z oddechem. Ze sobą.


REFERENCJE